Home , , � AYVANIN FAYDALARI

AYVANIN FAYDALARI

Meyvelerle pek aram yoktur küçüklükten beri. Belli meyveleri severim. Kış meyvelerinden herkesçe bilinir mandalina hastasıyımdır. Ayvayı severim tatlısını da. Annemde faydası olmayan meyveleri seversin sen zaten deyip kızar bana.  http://www.mynet.com/ 'da okudum ayvanın faydalarını ne şifalı bir meyveymiş meğerse. Romalılar parfümden, bala kadar her şey için ayvanın meyve ve çiçeklerini kullanmışlar. Ayvanın meyvesi gibi çekirdeği ve yaprakları da boya ve kozmetik sanayinde, tıpta da ilaç yapımında kullanılmaktaymış. Ayva, protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi minerallerden zengin, tohumları ise yağ ve protein içeriyormuş.
Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi hızlandıran ayva; kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak,hazımsızlık ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıymış. Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir,
grip ve nezle de iyileşmeyi hızlandırırmış. Ayva ishale, vücudu zinde tutmaya yardımcı, yorgunluk ve bitkinliğe ağız kokusunu önlemeye, içerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından korunmada faydalıymış. Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırırmış.
Ayrıca tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelirmş.
Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelirmiş.
Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılabilirmiş.
Ayva yaprakları çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştirir ve uykusuzluğa iyi gelirmiş.
Bunlar sadece ayvanın bilinen faydaları. Kimbilir daha nelere deva oluyor.

Etiketler: , ,

0 yorum to "AYVANIN FAYDALARI"

İşte size güzel bir fırsat,

Fikirlerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?