Home , , , , � Almanya ve Paris Gezisi

Almanya ve Paris Gezisi

Çocukluğumdan beri hayallerimi süsleyen doğduğum yerleri görme isteği bu yaz gerçekleşti.
ALMANYA:Almanya'nın Köln şehrinde oturan canım ablama uzun bir süre misafir olduk. Bu vesileyle civar şehirleri gezmek, tarihi eserleri görmek ve tabiki bolca alışveriş yapmak fırsatı buldum.
Kısaca gezdiğim yerlere değinecek olursam Köln'ün simgesi olan Dom Katedrali, Neumarkt, Kalk, Vings, Mülheim, Stuttgart, Bonn gördüğümüz en güzel yerlerdendi.
Kalk'ta bulunan Köln Arcaden alışveriş merkezinde yediğimiz İtalyan dondurmaları görüntüsüyle ve lezzetiyle unutulmayacaklar arasındaydı.
Dom Katedralinin 95 metrelik yüksekliği olan kulelerine çıkabilmek için kan ter içinde kalmak çok yorucu, bunu başardıktan sonraki seyir zevki muhteşemdi.
Rein nehri boyunca Stuttgart'tan Köln'e yaptığımız tren yolculuğu Almanya'nın köyleri, ormanları ve dinginliği ile ilgili deneyimlerimizi artırdı.

PARİS: Almanya'nın dillere destan düzeninden sonra Parisin karmaşası ilk anda bizi ürküttü, hatta bu mudur Paris dedirtti. Fakat geçen saatler bize gösterdi ki Paris'i Paris yapan; kalabalığı, şehirdeki düzen ve mimari, parfüm kokan sokaklar ve her köşesi tarih dolu bir şehir.
Paris'de ilk gittiğimiz yer, dünyanın en güzel bulvarı olarak kabul edilen Les Champs Elysees ve caddenin sonunda da her yolun oraya kavuştuğu Zafer Anıtı idi.
Zafer Anıtının üzerinde iken Paris'in sokaklarını seyre dalmak bize bayağı vakit kaybettirdi. Uzaklardaki Eyfel kulesini izlemek, fotoğraf çekmek, mimariyi incelemek derken kendimizi kuleyi arayan gözlerle sokaklarda bulduk.
300 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesine geldiğimizde her adımımızda kendimizi fotoğraf çekerken buluverdik. Sein nehrinin yanında bulunan kuleden Paris'i izlemek şahaneydi.
İki gün kaldığımız Paris, filmi ile aklımızda yer etmiş olan Notre Dame Katedrali, ulaşabilmek için uzun dik yokuşlar katetdiğimiz, camiye cok benzeyen yapısıyla dikkat çeken Sacre Coeur Kilisesi, onun yanında pek çok ressamın yan yana oturmuş, sizi meşhur eden yada maymuna çeviren resimlerinizi çizdiği Ressamlar tepesi, Paris'in modanın merkezinde olmasında payı olan La Fayette alışveriş merkezi ve yazmakla bitiremeyeceğimiz nice güzellikleriyle görülmeye değer bir şehir.

Etiketler: , , , ,

0 yorum to "Almanya ve Paris Gezisi"

İşte size güzel bir fırsat,

Fikirlerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?